BPC-157 TB-500 – dwa najlepsze peptydy na regenerację po kontuzji
Urazy i kontuzje towarzyszą każdemu rodzajowi aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy trenujemy sport wyczynowo, czy rekreacyjnie, drobne przeciążenia zdarzają się zawsze. Rynek suplementacji sportowej oferuje nam wiele produktów na stawy, które mają wspomagać szybszą regenerację i pomóc nam szybciej stanąć na nogi. Jednym z polecanych zestawów są peptydy TB-500 oraz BPC-157. W artykule przyjrzymy się działaniu obu peptydów, rozpatrzymy ich wpływ na przeciwdziałanie przeciążeniom. Sprawdzimy też jak radzą sobie w przypadku kontuzji. Odpowiemy również na pytanie, czy warto je stosować?
Co to jest BPC-157 i TB-500?
Dla osób, mających pierwszy raz styczność z peptydami, nazwy te brzmią dość tajemniczo i przypominają bohaterów filmu Terminator, którymi był T-800 (Arnold) i jego przeciwnik T-1000. O ile podobieństwo w nazewnictwie istnieje, tak działanie na organizm ludzki całkowicie się różni. W końcu peptydy mają za zadanie wspomagać nasz organizm aby był zdrowy i silny. Natomiast Terminator, miał zlikwidować gatunek ludzki. Wracając do meritum.
Peptyd BPC-157 to skrót od nazwy Body Protective Compound 157. Cząsteczka zbudowana jest z 15 aminokwasów i po raz pierwszy została wyizolowana w latach 90. Głównym celem stosowania BPC-157 jest wsparcie w gojeniu się ran m.in. poprzez zredukowanie stanów zapalnych. Peptyd BPC pobudza również powstawanie nowych włókien kolagenowych, jak i utrzymuje właściwości tych włókien, które już istnieją. M.in. ta właściwość sprawia, że szeroko stosowany jest jako wsparcie dla stawów.
Produkt TB-500 to syntetyczny fragment białka, który składa się z 44 aminokwasów. Jego pełna nazwa to Tymozyna Beta-4. Podobnie jak BPC, TB-500 zostało wyizolowane w latach 90 i zostało wykorzystywane do regeneracji organizmu. Mechanizm działania peptydu jest dość prosty, gdyż stymuluje on wzrost hormonu beta-tymozyny. Wpływa on na uruchomienie wielu procesów regeneracji, które wspomagają organizm ogólnoustrojowo.
Jakie są korzyści stosowania peptydu BPC-157 i TB-500 podczas kontuzji?
Skoro wiemy już co kryje się pod tajemniczymi skrótami warto od razu przybliżyć działanie peptydów na organizm.
- Poprawia gojenie się tkanek — jednakowo TB-500, jak i Peptyd BPC-157 znacznie przyspieszają czas gojenia się tkanek. Oznacza to, że oba związki możemy wykorzystać w celu skrócenia czasu rekonwalescencji podczas kontuzji. Działanie to może być również przydatne, gdy jesteśmy w stanie po operacji, gdzie nasze powłoki skórę wymagają odbudowy i zbliznowaceniu.
- Regeneracja stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni. Dzięki temu, że BPC stymuluje produkcję kolagenu, możemy doświadczyć szybszego powrotu do pełni sił po kontuzji. Wielu kulturystów stosuje TB-500 oraz BPC również jako wsparcie dla regeneracji mięśni.
- Redukcja stanu zapalnego – oba peptydy będą obniżały stany zapalne w ciele.
- Prewencja przed kontuzjami – działanie BPC-157 oraz TB będzie skutecznie przeciwdziałać stanom przeciążeniowym, które mogą doprowadzić do uszkodzenia tkanek.
- Poprawia przepływ krwi i dostarczanie składników odżywczych — działanie to również jest w kręgu zainteresowania osób trenujących na siłowni.
Peptydy a regeneracja stawów i kości
Osobnego omówienia wymaga tutaj wpływ peptydów BPC-157 oraz TB-500 na stawy i kości. Dlaczego? Wiele osób to właśnie w tym celu wykorzystuje dodatkową suplementację peptydami, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji po urazie. Jak wykazują badania, stosownie peptydu BPC-157 może nawet dwukrotnie przyspieszyć czas regeneracji złamanej kości niż w przypadku niestosowania peptydu [1]. Co więcej, BPC przyspiesza odbudowę uszkodzonego ścięgna Achillesa nasilając produkcję komórek odpowiedzialnych za wytworzenie tkanki łącznej [2]. Stosując peptydy mamy okazję do tego, aby nasze ciało szybciej zajęło się procesami naprawczymi. Można tutaj porównać działanie peptydów do dobrego ubezpieczenia. Nie musimy prowadzi poszukiwań pomocy, a nasze ciało rozpoczyna dużo szybciej proces naprawczy.
TB-500 i BPC-157 podobieństwa i różnice
Jeżeli mówimy o podobieństwa to oba peptydy są doskonałe, jeżeli chodzi o regenerację. Zarówno BPC-157, jak i TB500 będą wspierać wszelkie procesy odbudowy uszkodzonych tkanek. Będą odpowiadać za wykorzystanie komórek macierzystych organizmu, w miejscu, gdzie jest to potrzebne w danej chwili. Podobnie TB oraz BPC będą skutecznym rozwiązaniem w leczeniu wszelkich kontuzji stawów.
W przypadku różnic TB500 działa ogólnie na cały organizm, a BPC-157 najlepiej sprawdza się w miejscu, gdzie zadziałał uraz. Oznacza to, że nie ma znaczenia, jak i gdzie podamy TB, natomiast BPC najlepiej zastosować w okolicy, gdzie walczymy kontuzją. Przykładowo, gdy mamy problem z łokciem tenisisty, to TB podajemy np. podskórnie w brzuch, natomiast BPC podskórnie w okolicy przyczepów prostownika nadgarstka. Dodatkowo BPC wpływa na wszelkiego rodzaju problemy związane ze stanami zapalnymi, a nie tylko moduluje układ odpornościowy. Przykładem jest tutaj BPC w kapsułkach, które możemy wykorzystać jako wsparcie w leczeniu układu pokarmowego [3]. Trzecią istotną różnica jest czas działania. Jak podają publikacje naukowe, BPC może wykazywać szybsze działanie lecznicze, niż Tymozyna Beta-4.
Jakie jeszcze inne działanie wykazują TB500 i BPC-157?
- Chronią układ nerwowy — oba związki będą skutecznie chronić układ nerwowy przed chorobami neurodegeneracyjnymi.
- Poprawiają trawienie — peptyd BPC-157 poprawia trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Szczególnie zalecamy wersję oralną peptydu.
- Leczą choroby serca i naczyń krwionośnych — peptydy wykazują działanie ochronne dla serca, jak i układu krwionośnego [4].
- Poprawiają siłę i wytrzymałość – peptydy mogą powodować wzrost poziomu czerwonych krwinek co będzie przekładać się na efektywniejszy transport tlenu. Więcej tlenu w mięśniach to okazja do tego, aby pracowały one bardziej wydajnie.
Jak stosować peptydy TB-500 oraz BPC-157?
W przypadku łączenia obu peptydów możemy wykorzystać dawkę BPC-157 250 mcg podane 2 razy dziennie w okolice kontuzji. Natomiast TB w ilości 2 mg podane co 5 dni. Nie ma potrzeby stosowania peptydu Tymozyna Beta-4 codziennie. W przypadku bardzo ciężkich kontuzji czy stawów pooperacyjnych warto stosować nawet dawkę 1 mg codziennie! Jest to dość duża ilość, ale działanie to potrafi znacznie przyspieszyć czas regeneracji. Dla osób, które żyją ze sportu i dla sportu, każdy dzień się liczy.
O czym należy pamiętać stosując BPC-157 oraz TB-500?
- Peptydy ukierunkowane są na wsparcie regeneracji uszkodzonych tkanek.
- Ich działanie nasila procesy naprawcze i ogranicza stany zapalne.
- Stosowanie peptydów jest bezpieczne i nie wywołuje skutków ubocznych.
Źródła:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10071911/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14554208/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29998800/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20536454/