Szeroki wybór produktów jakości laboratoryjnej Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 800 pln Szeroki wybór produktów jakości laboratoryjnej Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 800 pln Szeroki wybór produktów jakości laboratoryjnej Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 800 pln Szeroki wybór produktów jakości laboratoryjnej Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 800 pln Szeroki wybór produktów jakości laboratoryjnej Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 800 pln Szeroki wybór produktów jakości laboratoryjnej Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 800 pln Szeroki wybór produktów jakości laboratoryjnej Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 800 pln

SARM dla kulturysty – jakie wybrać?

SARM dla kulturysty zazwyczaj stanowią dodatek do mocniejszych cykli. Kulturystyka jest dziedziną sportu, w której ciągłe doskonalenie się i osiąganie najlepszych wyników jest kluczowe. Często sportowcy i osoby związane z tym sportem poszukują skutecznych metod, które pomogą im zwiększyć masę mięśniową i siłę. Jednym z takich rozwiązań, które zyskało na popularności w ostatnich latach, są SARM, czyli selektywne modulatory receptorów androgenowych. W artykule przyjrzymy się temu, czym są SARM-y, jak działają, jakie mają potencjalne korzyści w kulturystyce i jakie produkty warto wybrać na budowanie masy. 

Mężczyzna trener personalny SARM dla kulturysty

Czym są SARM?

SARM-y, czyli selektywne modulatory receptorów androgenowych, to grupa substancji chemicznych, które działają na receptory androgenowe w organizmie. Są one zaprojektowane tak, aby selektywnie wpływać na receptory, przynosząc korzyści związane z budową mięśni, bez niepożądanych skutków ubocznych. Oznacza to, że środki te działają jedynie na wybrane tkanki omijając tym samym działanie ogólnoustrojowe. Pisząc jeszcze prościej, SARM wpływają na Twoje mięśnie w sposób bezpośredni. 

SARM dla kulturysty – jak działają?

SARM-y działają poprzez wiązanie się z receptorami androgenowymi w tkankach mięśniowych i kościach, co prowadzi do aktywacji procesów anabolicznych. Przez selektywne oddziaływanie na receptory minimalizują wpływ na inne narządy i tkanki, co sprawia, że są bezpieczniejsze w stosowaniu niż sterydy anaboliczne. Wiele osób korzysta z tego typu rozwiązania, aby ograniczyć efekty uboczne wspomagania.  SARM dla kulturysty jest rozwiązaniem, które doskonale uzupełnia ich cykle.

Różnica między SARM-ami a sterydami anabolicznymi

Największą różnicą między SARM-ami a sterydami anabolicznymi jest ich selektywność działania. Steroidy anaboliczne wpływają na wiele tkanek i narządów w organizmie, co może prowadzić do wystąpienia wielu potencjalnych skutków ubocznych. SARM-y natomiast są zaprojektowane tak, aby działać selektywnie na tkanki mięśniowe i kości, minimalizując wpływ na inne narządy.

SARM dla kulturysty – korzyści ze stosowania

Zwiększenie masy mięśniowej
Stosowanie SARM-ów w kulturystyce może przyczynić się do znacznego wzrostu masy mięśniowej. SARM-y działają poprzez zwiększenie syntezy białek w mięśniach, co prowadzi do budowy większych i silniejszych mięśni.

Poprawa siły i wytrzymałości
Innym istotnym efektem stosowania SARM-ów jest poprawa siły i wytrzymałości. Dzięki zwiększonej masie mięśniowej kulturysta może wykonywać bardziej intensywne treningi, co przekłada się na zwiększenie siły i wytrzymałości. Jednak to nie wszystko. Specyficzne produkty jak np. cardarine wpływają bezpośrednio na przemiany fizjologiczne, które odpowiadają za wzrost wydolności mięśniowej. 

Minimalne skutki uboczne
W porównaniu ze sterydami anabolicznymi, SARM-y mają minimalne skutki uboczne. Ograniczony wpływ na inne tkanki i narządy sprawia, że są one bezpieczniejsze w użyciu. Niemniej jednak, jak przy każdym suplemencie, należy stosować się do zalecanych dawek i monitorować swoje zdrowie.

Działanie ochronne i prewencyjne
Niektóre substancje aktywne mogą wspomagać utrzymanie właściwych parametrów zdrowotnych. Takie działanie ma m.in. GW-501516, które obniża całkowitą pulę cholesterolu, jak i poprawia proporcje lipoproteiny LDL do HDL. 

Jakie rodzaje sarm warto stosować w kulturystyce?

SARM dla kulturysty – jakie warto stosować? 

Poniżej znajdziecie listę popularnych środków, jakie stosowane są w kulturystyce. Oczywiście nie wszystkie produkty są typowymi SARM, jednak kwalifikowane są jako grupa środków działających podobnie lub jako agoniści specyficznych hormonów. 

Ostarine (MK-2866)

Ostarine (MK-2866) to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych selektywnych modulatorów receptora androgenowego. Jest to substancja, która ma zdolność do zwiększania masy mięśniowej, siły i wytrzymałości, a także poprawy regeneracji i zdrowia stawów. Ostarine działa poprzez wiązanie się z receptorami androgenowymi w tkance mięśniowej i kostnej, stymulując syntezę białek i hamując katabolizm. Osta nie jest sterydem anabolicznym, więc nie powoduje typowych skutków ubocznych takich jak ginekomastia, przerost prostaty czy uszkodzenie wątroby. Ostarine jest również stosunkowo łagodny dla osi hormonalnej, jednak zaleca się kontrolę LH i FSH, aby wykluczyć ewentualny “blok”. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 10 do 30 mg Ostaryny dziennie przez 6 do 12 tygodni.

Ligandrol (LGD-4033)

Ligandrol (LGD-4033) to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARM). Jest to substancja, która wiąże się z receptorami androgenowymi w tkance mięśniowej i kostnej, stymulując ich wzrost i regenerację. Ligandrol ma wiele zalet, takich jak:

  • zwiększenie masy mięśniowej i siły
  • poprawa wytrzymałości i wydolności fizycznej
  • przyspieszenie spalania tłuszczu i poprawa sylwetki
  • ochrona kości przed osteoporozą i złamaniami
  • poprawa nastroju i libido
  • niskie ryzyko działań niepożądanych w porównaniu z anabolikami

Zalecana dawka to 5-10 mg dziennie przez 6-8 tygodni. 

Testolone (RAD-140)

Testolone został opracowany przez firmę Radius Health, Inc. w celu leczenia stanów takich jak zanik mięśni i osteoporoza. Wykazał skuteczność w poprawie masy mięśniowej i funkcji fizycznej u osób starszych, chorych na raka lub oparzonych. Testolone jest również popularny wśród sportowców i kulturystów, ponieważ wspomaga budowę masy i siły mięśniowej, zapobiega katabolizmowi mięśniowemu i poprawia wydolność fizyczną. Ponadto Testolone (RAD-140) nie aromatyzuje do estrogenów, co oznacza, że nie powoduje ginekomastii, zatrzymywania wody czy innych niepożądanych efektów ubocznych. RAD uważany jest za solidny środek zwiększający masę mięśniową, który może stanowić bazę dla cyklu z SARM lub peptydami. 

Dawkowanie Testolone zależy od celu i indywidualnej reakcji organizmu. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 10 do 30 mg Testolone dziennie przez 6 do 12 tygodni.

Ibutamoren (MK-677)

Ibutamoren (MK-677) to substancja, która zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu i IGF-1 w organizmie. Ma ona wiele korzyści dla zdrowia i sylwetki, takich jak poprawa jakości snu, regeneracji, budowy mięśni, spalania tłuszczu i zdrowia kości. Ibutamoren jest również popularny wśród sportowców i kulturystów, ponieważ wspomaga budowę masy i siły mięśniowej, zapobiega katabolizmowi mięśniowemu i poprawia wydolność fizyczną. Co ważne, wiele osób decyduje się na MK677 z tego względu, że mocno poprawia apetyt. Jego działanie pozwala przełamać pewne bariery dotyczące możliwości zjedzenia odpowiedniej ilości kalorii. 

Dawkowanie MK-677 zależy od celu i indywidualnej reakcji organizmu. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 10 do 30 mg Ibutamorenu dziennie przez 6 do 12 tygodni. 

Inne SARM, które chętnie goszczą wśród kulturystów

Stenabolic (SR-9009)

Stenabolic został opracowany przez profesora Thomasa Burrisa z The Scripps Research Institute w celu leczenia stanów takich jak sarkopenia, czyli zanik mięśni związany ze starzeniem. Wykazał skuteczność w poprawie masy mięśniowej i siły u zwierząt. Stenabolic jest również popularny wśród sportowców i kulturystów, ponieważ wspomaga wytrzymałość, zmniejsza lęk i obniża poziom cholesterolu i stany zapalne.

Dawkowanie Stenabolicu zależy od celu i indywidualnej reakcji organizmu. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 10 do 40 mg Stenabolicu dziennie przez 6 do 12 tygodni.

Kardaryna (GW-501516)

GW-501516, znany też jako Endurobol lub Cardarine, został stworzony w latach 90. przez firmy GlaxoSmithKline i Ligand Pharmaceuticals. Jego pierwotnym celem było leczenie chorób serca i zespołu metabolicznego, czyli zaburzeń obejmujących m.in. nadciśnienie, otyłość i insulinooporność. Okazało się jednak, że GW-501516 ma także inne korzyści, takie jak:

  • Przyspieszanie spalania tkanki tłuszczowej poprzez aktywację receptorów PPAR-delta, które regulują metabolizm lipidów i glukozy.
  • Zwiększanie wytrzymałości i siły mięśniowej poprzez zwiększenie ekspresji białek odpowiedzialnych za utlenianie kwasów tłuszczowych i glukozy w komórkach mięśniowych.
  • Poprawa profilu lipidowego i wrażliwości na insulinę poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz zwiększenie poziomu cholesterolu HDL.

GW-501516 jest często mylony z SARMami (selektywnymi modulatorami receptorów androgenowych), ponieważ także działa selektywnie na receptory hormonalne. Jednak GW-501516 nie wpływa na receptory androgenowe, a na receptory PPAR-delta, które są obecne w wielu tkankach, takich jak mięśnie, wątroba, mózg czy tłuszcz.

Zazwyczaj stosuje się od 10 do 20 mg dziennie przez okres od 4 do 12 tygodni.

SARM dla kulturysty – podsumowanie

SARM-y są coraz popularniejsze w kulturystyce ze względu na swoje właściwości anaboliczne i minimalne skutki uboczne w porównaniu do sterydów anabolicznych. Stosowanie SARM-ów może przyczynić się do zwiększenia masy mięśniowej, poprawy siły i wytrzymałości, przy minimalnym ryzyku dla zdrowia. Niemniej jednak ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących dawkowania, monitorowanie zdrowia i konsultacja z profesjonalistą.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35233331/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34678947/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30503797/

Newsletter

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach